چه وسایلی برای کابین هواپیما ممنوعه به حساب می آیند ؟

بدون دیدگاه
وسایل ممنوع فرودگاه

اگه سفر قراره با هواپیما صورت بگیره باید خیلی حواس جمع باشیم . باید علاوه بر وزن چمدان به کابین هواپیما وبخش بار اهمیت  ویژه ای بدید . حتی اگه قراره سبک سفر کنید و چمدان رو به بار هواپیما تحویل ندید باید مراقب وسایلی که در چمدان کابین یا کوله و یا ساک دستی خود باشید . فهرست وسایل ممنوع هواپیما در کابین بیشتر از قسمت بار هست و حساسیت بیشتری هم دراه چرا که شما رو بازرسی می کنن و از ورود وسایل ممنوعه به کابین جلوگیری می کنند . در ادامه با وبسایت چمدانکده برای بررسی وسایل ممنوعه همراه باشید.

توجه کنید که هر شرکت هواپیمایی، فهرست اشیای ممنوعه در کابین هواپیما رو به صورت جداگانه داره اما یک سری از وسایل و مواد هستند که در همه ایرلاین‌ها مشترک اند. اگه وسیله یا ماده‌ای همراه دارید که نمی‌دانید می‌توانید به داخل هواپیما ببرید یا نه، حتما قبل از آن با شرکت‌هواپیمایی که از آن بلیط را خریداری کرده‌اید، تماس گرفته و استعلام کنید. برای مثال مسافران می‌ پرسند که می‌توانند شیشه ادکلن یا عطر خودشون رو همراه با کیف دستی به داخل هواپیما ببرند یا نه؟ پاسخ اینه که اگر کمتر از ۱۰۰ گرم یا میلی‌ باشد می‌توانند همراه خود ببرند ولی در غیر این صورت باید آن را در چمدان خود قرار داده و به قسمت بار تحویل دهند. درباره لپ‌تاپ و تبلت هم هر دو نیز مانعی نداره و بردن‌ این وسیله‌ها به داخل کابین بدون مشکل است.

وسایل ممنوع هواپیمایی مهمی که به بخش بار باید ببرید !

برخی از اشیای ممنوعه در کابین، ممنوعیت‌شان به قدری طبیعی و ساده است که شاید حتی نیازی به آوردن اسمشان در قوانین نباشد. مثلا اسلحه، مواد محترقه و آتش‌زا، باتوم، کپسول گاز، مواد رادیو اکتیو، فشفشه، موادی که خود به خود آتش می‌گیرند و… همگی از این نوع اشیای ممنوعه هستند. این مواد معمولا جز وسایلی نیست که یک مسافر عادی برای سفر به آن‌ها نیاز داشته باشد. اما برخی وسایل هستند که جزو زندگی روزمره اند و برای همین همراه بردن آنان برای فرد امری عادی است اما موضوع از نظر ایرلاین‌ها این است که باید حتما به قسمت بار تحویل داده شود.

وسایل ممنوع هواپیما

لوازم ورزشی جزو وسایل ممنوع هواپیما هستند؟

بعضی وسایل بله از جمله  چوب گلف، چوب بیسبال، چوب بیلیارد، باتوم اسکی، تیر و کمان، هاکی و هر وسیله ورزشی دیگری که چوب و باتوم و قسمت‌هایی مانند آن را دارند، جز وسایل ممنوع هواپییما در کابین هواپیما هستند و حتما قبل از شروع پرواز باید آن‌ها را به قسمت بار تحویل بدهید. توصیه می‌شود برای آن که این وسایل را به قسمت بار تحویل دهید حتما برای آنان محافظ درست و حسابی در نظر بگیرید که از هرگونه آسیب احتمالی در زمان جابه‌جایی بار، در امان باشند.

وسایل بُرنده و تیز ممنوع اند ؟

کلیه وسایل تیز و برنده مانند چاقو، قیچی یا کاتر را نمی‌توانید به کابین ببرید. شاید فکر کنید که این خیلی واضح است ولی دیده شده که بسیاری از مسافران برای سوغاتی یا مصرف شخصی چاقوهای آشپزخانه خریده و در آخرین مرحله فراموش کرده‌اند آن را داخل بار اصلی بگذارند. همین امر باعث شده خرید درجه یک‌شان توسط مامور امنیتی فرودگاه ضبط و ثبت شود. برخی از ایرلاین‌ها حتی قیچی‌های کوچک لوازم آرایشی یا ناخن‌گیر را هم جز اشیای ممنوعه در کابین اعلام کرده‌اند. بهتر است ریسک سر و کله زدن با ماموران امنیتی را به جان نخرید و از همان ابتدا همه اشیای ممنوعه در کابین هواپیما را درون چمدان بسته‌ بندی کنید.

ابزارآلات چطور ؟

تقریبا تمام ابزارآلات جز اشیای ممنوعه در کابین هواپیما هستند. فرقی نمی‌کند یک پیچ‌گوشتی ساده و کوچک باشد یا یک چکش یا دریل برقی. هیچ یک از این وسایل اجازه ورود به کابین را ندارند. این وسایل در هر شکل و اندازه باید به قسمت بار تحویل داده شوند.

گاهی دیده شده اسباب‌بازی‌های کودکان که به شکل ابزار بوده هم توسط ماموران امنیتی فرودگاه ضبط شده است. بهتر است همه این وسایل را بسته‌بندی کرده و به قسمت بار تحویل دهید. توجه داشته باشید حتی به همراه داشتن جعبه ابزار مهر و موم شده نیز گره از کار شما باز نخواهد کرد.

وسایل ممنوع هواپیما

فندک، کبریت ، سایر وسایل آتش زا !

فکر نکنید اگر سیگار مصرف می‌کنید، داشتن فندک یا کبریت در جیب‌تان توجیه‌شده است. این موضوع برای ماموران فرودگاه معمولی نیست و همراه داشتن این وسایل برای وارد شدن به هواپیما امکان دارد دردسر ساز باشد چون این نوع وسایل آتش‌زا جز اشیای ممنوعه در کابین هواپیما هستند و باید آن‌ها را به همراه چمدان، تحویل بخش بار بدهید. اگر فندک گران قیمتی همراه دارید برای اطمینان و دوری از هر نوع ریسک از دست دادن، آن را با بقیه وسایل در چمدان بگذارید. اما اگر فندک یا کبریت به همراه داشتید که چندان ارزش مالی ندارد با ماموران برای داشتن آن و بردن به داخل کابین جر و بحث نکنید.

میوه، گوشت و محصولات کشاورزی !

هرچند همراه داشتن میوه، گوشت و سایر محصولات کشاورزی نمی‌تواند خطرساز باشد و امنیت مسافران را تحت تاثیر قرار دهد اما بسیاری از ایرلاین‌ها این خوراکی‌ها را هم در فهرست اشیای ممنوعه در کابین هواپیما قرار داده‌اند. مضاف بر آن که در بسیاری از مقاصد نیز به هیچ عنوان اجازه ورود هر گونه محصولات کشاورزی حتی تخم گیاه را نمی‌دهند. همراه داشتن هر گونه از مواد خوراکی و کشاورزی دردسر آفرین است.

نتیجه گیری

بخشی از اشیای ممنوعه‌ای که معرفی کردیم، جز اشیای عادی و روزمره نیستند، اما بخش دیگر اجناس و اشیایی هستند که شاید از نظر شما طبیعی و بی‌خطر باشند، ولی نظر شرکت‌های هواپیمایی در این مورد فرق می‌کند. به همین خاطر بهتر است قبل از شروع پروازتان این موراد را مطالعه کنید تا در حین پرواز به هیچ مشکلی برنخورید. همچنین به عنوان نکته آخر لازم است بگوییم که حساسیت روی اشیای ممنوعه در کابین هواپیما در سفرهای خارجی نسبت به سفرهای داخلی بیشتر است .

برچسب
نکات مهم چمداننکات مهم فرودگاهی
دسته بندی دانستنی سفر

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

0
    0
    سبد سریع
    سبد شما خالی استصفحه فروشگاه