ترس از پرواز هواپیما به دلیل سقوط و مشکل فنی + 10 راهکار عملی

بدون دیدگاه

کنترل ایمنی هواپیما ها قبل پرواز

ترس از پرواز هواپیما

کنترل فنی هواپیما به حد بی سابقه ای افزایش پیدا کرده و جای هیچ نگرانی نیست . روزانه میلیون ها نفر با هواپیما سفر میکنن و در لحظه بلند شدن هواپیما از زمین ، لرزش رو در قلب خودشون حس  می کنند ، معمولا افرادی که برای بار اول و دوم سوار هواپیما میشن میترسند و به قدر کافی به تکنولوژی اعتماد ندارن ، در صورتیکه شرکت های هواپیمایی با اطمینان خاطر سال هاست این پروازها را انجام میدن . اما چه کنترله هایی روی هواپیماهای مسافربری و خلبانان انجام میشه ؟

دستورالعمل سرویس و نگهداری فنی هواپیماها تقریبا ” تو تمامی کشورها بر اساس قوانین سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری ( ICAO ) که با همکاری کشورهای عضو تهیه و تصویب شده و اجرا میشه و این قوانین رو اکثر کشورها در پرواز شرکتهای هوایی خود مورد توجه قرار میدن که کشور ما هم یکی از اون کشورهاست.همه ی پرسنل ، باید آزمایش هایشان را به دقت قبل از پرواز روی هر یک از هواپیماها انجام دهند . این کارکنان هر شب همین که آخرین مسافر از هواپیما خارج شد به سمتش هجوم میارن تا هواپیما رو برای پرواز روز بعد آماده کنن. در کنترل شبانه تمامی قسمتهای خارجی هواپیما بطور کامل بازرسی شده و سپس قسمت هدایت و فرمان و سکان و کابین را کنترل میکنن . در پایان موتورها را بازدید شده تا که مطمئن شوند که ایرادی نداشته باشند . کنترلی که صبح قبل از پرواز انجام می گیرد برای آن است که کاملا مطمئن شوند هواپیما برای یک روز کاری آمادست .

آزمایشهایی که بوسیله تکنیسین ها انجام میشه ، مجددا ” قبل از پرواز بوسیله مسئولان کابین ( خلبان ، کمک خلبان و مهندس پرواز ) بصورت دستورالعملی که خلبان دارد کنترل می شود . بطور کلی هر 150 ساعت پرواز کنترل عمقی انجام میشود که هواپیما تحت چک A قرار میگیرد. سکان های فرود ، نواحی جلوی بالها ، موتور و قسمتهای دیگر را با دقت آزمایش می کنند. همیشه تمامی قطعات هواپیما بازدید میشن و عقیده بر این هست که یک موتور هواپیما را نبایدهنگامی که خراب شد تعمیر کنند بلکه تکنولوژی جدید توصیه میکنه که  در موقع لزوم میتوان قطعات آنرا تعویض کرد تا به موتور و سایر قطعات آن کمتر صدمه ای برسد و هم عمر موتور بیشتر و در عین حال بدون شک و بیخطر به سفرها ادامه دهد. مکانسین ها موتورها را به قطعات کوچک جدا کرده و قسمتهای مهم و مصرف شده را تعویض می کنن ، قسمتهای بزرگ را با وسایل مخصوص از نقطه نظر استحکام و عدم وجود درزها و شکافها معاینه میکنند حتی قسمتهایی را که در اثر عرق و بخار و رطوبت زنگ زده اند را تمیز کرده و مانع از زنگ زدگی میشوند . در این برنامه حتی اگر در زیر قسمتی از بدنه هواپیما زنگ زده و یا ساییده شده معلوم و برطرف میکنند . در بسیاری از موارد موتوراصلا  تعمیر نمیکنند بلکه بطور کلی تعویض میکنن و موتور جدیدی بجای آن نصب می کنند چرا که جون میلیون ها انسان در خطر هست  !!!

 

ترس از پرواز هواپیما

به سبب کنترلهای پی در پی جنرال سرویس وتعویض قطعات عملا ” هواپیماهای مسافربری پیوسته از نقطه نظر فنی تقریبا ” نو هستند . برای کسانیکه از مسافرت با هواپیما ترس دارند باید گفته شه که جای هیچگونه نگرانی نیست حتی بازدید از مخزن بنزین هواپیما ،کارشناسان با ماسک اکسیژن از مخزن بازدید می کنند تا اگر نقصی داخل آن مشاهده کردند سریعا رفع کنند ، برای چرخهای هواپیما در واقع دو برابر وزن هواپیما پیش بینی شده و تحمل نگهداری آنرا دارد ، بالهای هواپیما بدون هراسی میتوانند تا 5 متر انعطاف پیدا کنند ، سالن هواپیما بطور متوسط پس از 16000 ساعت پرواز درتونل هایی با اشعه مخصوص عکس برداری و کنترل میشوند تا اگر ترک خوردگی داشته باشند برطرف شود. با تمامی این کنترل و بازرسیها بازهم بیش از 70 درصد مسافران هواپیما در هنگام سفرهای هوایی دچار استرس و ترس از پرواز هواپیما می شوند .

دلایل اصلی ترس از پرواز هواپیما

دلیل ۹۰ درصد از ترس‌های ناشی از پرواز، حس شدید اضطراب در حین پرواز است. افراد معمولاً در این زمان دچار یک ترس غیرمنتظره شده و از این موضوع نگران می‌شوند که در پرواز بعدی نیز این علائم را دوباره تجربه کنند. دلیل ترس ما از پرواز هرچی که باشه ، راه‌های مشخصی برای کاهش این ترس وجود دارد. سفر با هواپیما یک تصمیم شخصی هست و کسی ما را مجبور به این کار نمیکنه ؛ اما نگذارید این موضوع زندگیتون رو مختل کنه ! ۲۰ درصد از افراد میگویند که این ترس کار و زندگی اون ها رو مختل کرده . این مسافران به خاطر ترس از پرواز، قید موقعیت‌های شغلی و ترفیع درجه رو زده اند .

ترس از پرواز در افراد گوناگون به ۳ دسته اصلی تقسیم می‌شود:

 • افرادی که پرواز نمی‌کنند یا اینکه علیرغم وجود فرصت‌های پروازی، ۵ سال است که پرواز نکرده‌اند.
 • افرادی که تنها در مواقع ضروری و با وحشت فراوان پرواز می‌کنند.
 • افرادی که در صورت لزوم پرواز می‌کنند، اما اضطراب هم دارند.

علائم ترس از پرواز هواپیما 

مسافران قبل و حین پرواز معمولاً علائم زیر را از خود بروز می‌دهند. اگر بار اولتان هست بله احتمال خیلی زیاد این علائم به شکلی خفیف پدیدار میشوند ، اما گاهی شدید تر!

 • تپش قلب
 • سردرد
 • تنگی نفس
 • حالت تهوع
 • عرق کردن دست‌ها
 • لرزش بدن، به‌خصوص پاها
 • دل‌دردهای مقطعی
 • گرفتگی عضلانی

این علائم معمولاً از چند ساعت قبل از پرواز در افراد ظاهر می‌شوند. گاهی اوقات، تأخیر در پرواز، موجب تشدید این علائم می‌شود.

راه‌های غلبه بر ترس از پرواز هواپیما

آگاهی از اینکه هواپیما چگونه کار می‌کند، می‌تواند به کاهش اضطراب ما در خلال پرواز کمک کند. برای مثال، درک این موضوع که یک هواپیما چگونه می‌تواند حتی با یک موتور خراب به پرواز خود ادامه دهد، کمک می‌کند تا ترس ما از سوانح هوایی کمتر شود چرا که تمام پیشبینی ها قبل پرواز انجام شده !

خودتان را به ظاهر درونی هواپیما عادت دهید

آشنایی با شکل ظاهری هواپیما و درون کابین به کاهش اضطراب شما کمک می‌کند. برای مثال، شما می‌توانید عکسی از داخل کابین هواپیما را بر روی صفحه کامپیوتر خود قرار دهید. درنتیجه، وقتی‌که سوار هواپیما شدید، این محیط برای شما آشنا خواهد بود و دیگر ترسناک به نظر نمی‌رسد.

از نشستن در کنار پنجره خودداری کنید

اکثر خطوط هوایی به ما امکان انتخاب ردیف صندلی‌مان به هنگام رزرو بلیط را می‌دهند. اگر دارای ترس از نشستن در فضاهای تنگ هستید، صندلی مجاور راهرو در هواپیما را انتخاب کنید و در کنار پنجره ننشینید. شما با این انتخاب، کمتر احساس خفگی می‌کنید. به‌علاوه، می‌توانید از سر جایتان بلند شده و کمی در کابین قدم بزنید. انتخاب صندلی مجاورِ راهرو همچنین باعث می‌شود که کمتر از پنجره به بیرون نگاه کنید و دچار استرس شوید.

هر چیزی را نگاه نکنید

از تماشای فیلم‌های فجایع هوایی، اخبار مربوط به سقوط هواپیما یا دیگر تصاویر ترسناک در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید. به یاد داشته باشید که اکثر پروازها به سلامت به مقصد می‌رسند، اما تنها پروازهای مشکل‌دار خبرساز می‌شوند. این اخبار نباید شما را نسبت به همه پروازها بدبین کنند.

مثبت فکر کنید

در روزهای منتهی به زمان پرواز، اضطراب ناشی از سفر با هواپیما بیشتر می‌شود. وقتی‌که این اضطراب تشدید شد، با تصورات مثبت از سوار شدن به هواپیما و رسیدن به مقصدی زیبا، بر ترس از پرواز غلبه کنید. سعی کنید تا به چیزهای مثبت فکر کنید؛ مثلاً به همه اتفاقات خوبی که قرار است به‌محض رسیدن به مقصد برایتان بیفتد.

عجله نکنید

با آرامش و سر فرصت خود را به فرودگاه برسانید. عجله برای رسیدن به گیت‌های بازرسی و جا نماندن از پرواز، صرفاً اضطراب شما را بیشتر می‌کند.

در سالن استراحت فرودگاه منتظر پرواز خود بمانید

برخی خطوط هوایی دارای سالن‌های استراحت اختصاصی با فضایی آرام و به دور از هرگونه هیاهو و تنش در فرودگاه هستند. اگرچه این سالن‌های اختصاصی رایگان نیستند و شما باید مبلغی را برای حضور در آن‌ها پرداخت کنید، اما قطعاً به کاهش اضطراب شما پیش از پرواز کمک می‌کنند. البته خدمات VIP در ایران تنها در فرودگاه امام خمینی (ره) و صرفاً به مسافران برخی از خطوط هوایی ارائه می‌شود.

با کادر پروازی گفت‌وگو کنید

در صورت امکان، گفت‌وگویی کوتاه با کادر پرواز و خلبان‌ها داشته باشید. به‌علاوه، یک یا دو دقیقه از زمان خود را نیز صرف صحبت با میهمان‌ داران کنید. معمولاً دیدار با افرادی که امنیت جان شما در دستان آن‌ها است، هواپیما را به محیطی دوستانه‌ تر برای شما تبدیل می‌کند. به‌علاوه، به شما این اطمینان را می‌دهد که کادر پروازی از صلاحیت و دانش کافی برخوردار هستند.

به موسیقی گوش دهید

مطمئن شوید که تلفن همراه یا تبلت شما پر از آهنگ‌های آرامش‌بخش است. آهنگ‌هایی که کمک می‌کنند اعصاب ما آرام‌تر شود. یکی دیگر از راه‌های کنترل ترس از پرواز، دانلود پادکست‌های آموزشی ترس از استرس است. شما می‌توانید این پادکست‌ها را به هنگام قرار دادن تلفن خود در حالت پرواز، گوش دهید.

نفس عمیق بکشید

وقتی‌که استرس شما زیاد می‌شود، نفس کشیدنتان هم کوتاه‌تر و سطحی‌تر می‌شود؛ اما کشیدن نفس‌های عمیق و آگاهانه، راهی فوری برای غلبه بر استرس است. به‌آرامی و به‌طور عمیق برای ۵ یا ۱۰ بار از راه بینی نفس بکشید و بازدم خود را از راه دهان بیرون دهید. اگرچه این توصیه کاملاً بدیهی است، اما بدون شک نفس عمیق کشیدن بهترین راه برای غلبه بر استرس است. نفس کشیدنِ کنترل‌شده بسیار مؤثر است، زیرا این کار مانع از بروز یک حمله عصبی در شما می‌شود.

خودتان را سرگرم کنید

برای سرگرم کردن خود، یک مجله یا یک کتاب خوب به همراه داشته باشید. درصورتی‌که صندلی شما مجهز به مانیتور و سیستم سرگرمی است، یک فیلم جذاب تماشا کنید. البته این امکانات در پروازهای اقتصادی ممکن نبوده و صرفاً محدود به پروازهای بیزنس کلاس می‌شود. یا اینکه از قبل در تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود برنامه‌های موردعلاقه‌تان را بارگذاری کنید. مطمئن شوید که سرگرمی‌های شما تا انتهای زمان پرواز کافی خواهند بود و اینکه شما می‌توانید این سرگرمی‌ها را، حتی در زمانی که باید وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنید، هم داشته باشید.

نوشیدنی برای غلبه به ترس از پرواز هواپیما 

یکی از پیامدهای کم آب شدن بدن، بروز استرس و ترس است. مصرف مایعات در محیط خشک هواپیما، به حفظ رطوبت بدن و کاهش استرس ما کمک می‌کند. سعی کنید تا در طول پرواز، آب بدن خود را از طریق نوشیدن فراوان آب و آب‌ میوه تأمین کنید.

دسته بندی دانستنی سفر

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

0
  0
  سبد سریع
  سبد شما خالی استصفحه فروشگاه