اولین باره به فرودگاه می روید؟ نکات آموزشی پرواز داخلی و خارجی !

2 دیدگاه

یک سری از کارهایی که باید قبل از پرواز انجام بدهید بین پروازهای داخلی و خارجی مشترک اند . شما بازرسی می‌شوید، بارهایتان را تحویل داده و کارت پرواز می‌گیرید. اگر پرواز خارجی دارید، باید چند کار دیگر هم انجام بدهید. بیایین از اول شروع کنیم . با چمدانکده همراه باشید تا به تجربه سفر با هواپیما بپردازیم .

کی برای سفر راه بیوفتیم ؟

حتما خودتان هم شنیدید که می‌گویند اگر پرواز داخلی دارید، ۲ ساعت و اگر پرواز خارجی دارید، ۳ ساعت زودتر از پرواز در فرودگاه باشید. آیا همیشه این همه زمان لازم است؟ خیر . پس چرا زودتر برویم؟ تنها به محض احتیاط ! فرودگاه همیشه به یک اندازه شلوغ یا خلوت نیست. بعضی وقت‌ها ممکن است که ۳ ساعت زودتر برسید و بعد از انجام کارهایتان ، نهایتا یک ربع وقت اضافه داشته باشید. بعضی وقت‌ها هم ممکن است ۲ ساعت زودتر برسید و از آن طرف هم ۱ ساعت وقت اضافه بیارید. به هر حال برای جلوگیری از بروز هر گونه اتفاقی بهتر هست زود تر به فرودگاه مراجعه کنید تا کمی تجربه بدست بیاورید . تو این مدت شما میتونید مدارکتون رو چک کنید . بیشتر به سفر فکر کنید . به قبل و بعد از پرواز . ممکن است یک فراموشی کوچک ، لذت کل سفر را به باد دهد .

به درب ورودی فرودگاه رسیدیم !

تجربه سفر با هواپیما در درب ورودی فرودگاه

پس توافق کردیم که محض احتیاط، چند ساعت زودتر از پرواز در فرودگاه باشیم. به فرودگاه که رسیدید، اول باید از گیت بازرسی انتظامی رد شوید. در این گیت، همه بارها و کیف‌های خودتان را روی تسمه سیاه رنگ می‌گذارید تا بررسی شوند و خودتان هم از گیت رد می‌شوید و یک مامور، بدن شما را بازرسی می‌کند.ورودی خانم‌ها و آقایان هم جداست. در این بازرسیِ بدنی اولیه، خیلی سخت‌گیری نمی‌شود. از گیت که رد شدید، کیف‌ها و بارهایتان را از آن طرف تسمه بردارید. اگر پرواز شما داخلی است، همراهیان شما هم می‌تواند از گیت عبور کرده و با شما بیاید. همراه منظور کسی است که پرواز ندارد و فقط کنار شما می‌آید. اما در پرواز خارجی، همراه نمی‌تواند بیاید چون مامور بازرسی، به پاسپورت‌ تان هم نگاه می‌کند و اگر نداشته باشید، اجازه ورود ندارید. نکته : اگر داخل چمدان خود لپ تاپ دارید، آن را باید جداگانه از گیت رد کنید .

وارد سالن فرودگاه شدیم کجا برویم؟

تجربه سفر با هواپیما در سالن فرودگاه

اگر تا اینجا رسیدید، یعنی در گیت بازرسی مشکلی نداشتید. پس بیایید تا صف شلوغ نشده، سریع برویم دنبال کارت پرواز . حالا کارت پرواز را از کجا باید گرفت ؟ در سرتاسر سالن فرودگاه، تابلوهایی نصب شده که روی این تابلوها، مقصد، شماره و ساعت پروازها را زده‌ اند. روی این تابلو پرواز خودتان را پیدا کنید. پیدا کردید؟ حالا جلوی پرواز شما زده که کارت پرواز را از کدام کانتر (پیشخوان) باید بگیرید. همه کانترها هم شماره دارند. در پروازهای داخلی، وقتی نوبتتان رسید، کارت شناسایی ( کارت ملی یا شناسنامه ) را به مامور بدهید. مامور کانتر اطلاعات شما را وارد سیستم می‌کند و در صورت تطبیق، یک کارت پرواز به شما می‌دهد. بعد از شما می‌خواهد که چمدان‌هایتان را روی تسمه بگذارید تا روی آن‌ها اتیکیت ( برچسب ) بزند. این برچسب را به این دلیل می‌زنند که وسیله‌هایتان قاطی وسیله‌های دیگران نشود. راه دیگری هم هست. در پروازهای داخلی اگر بار نداشته باشید ( تاکید می‌ کنیم که اگر باری برای تحویل نداشته باشید ) می‌توانید از دستگاه‌ های فرودگاه استفاده کنید و خودتان کارت پروازتان را بگیرید: شماره پرواز و کدملی‌ تان را وارد دستگاه بکنید تا کارت بگیرید. در پروازهای خارجی، به جای کارت شناسایی، از شما پاسپورت می‌خواهند ( البته حتما کارت ملی و شناسنامه‌ تان هم باید همراهتان باشد ) مامور اطلاعات شما را وارد سیستم می‌کند و اگر همه چیز درست باشد، وسیله‌ هایتان را تحویل می‌گیرد و کارت پرواز را تحویل می‌دهد . فراموش نکنید که برای پروازهای خارجی، پاسپورتتان حتما باید حداقل شش ماه از تاریخش مانده باشد.

نوبت به عوارض خروج از کشور می رسد .

تجربه سفر با هواپیما در پرداخت عوارض

اگر سفر خارجی باشد باید عوارض خروج پرداخت شود . بعد از تحویل بار و دریافت کارت پرواز، همانجا باید عوارض پرداخت کنید . مسافران به دو دسته تقسیم می‌شوند :

  • دسته اول که عوارض خروج از کشور را قبلا در بانک پرداخت کرده‌اند و فیشِ آماده دارند.
  • دسته دوم که کمی دقیقه نودی هستند و عوارض را در فرودگاه پرداخت می‌ کنند. اگر شما هم در این دسته‌ اید، باید به سمت باجه‌های بانکی فرودگاه بروید تا عوارض را پرداخت کنید.

پیشنهاد می‌کنیم که تا جای ممکن، عوارض را قبلا پرداخت کنید چون ممکن است صف فرودگاه کمی طولانی باشد، شما به فرودگاه دیر برسید، پول‌هایتان را گم کنید و هزار دلیل دیگر… . در ضمن اگر پرواز داخلی دارید، دیگر نیازی به پرداخت عوارض ندارید.

پس از پرداخت عوارض چکار کنیم ؟

تجربه سفر با هواپیما در گیت بازرسی

اگر پروازتان داخلی است، تقریبا کارتان تمام است. یعنی مرحله پرداخت عوارض ندارید چون خروجی از کشور ندارید . بارها را تحویل داده‌اید ، کارت پرواز گرفته‌ اید و فقط یک بازرسی نهایی مانده که به آن هم می‌رسیم. اگر پروازتان خارجی است، به خواندن ادامه بدهید.

عوارضمان را هم با موفقیت دادیم. حالا وقتش رسیده که پاسپورت‌ مان را درست و حسابی بررسی کنند. در این قسمت از کار، اتباع خارجی و ایرانی‌ها در صف‌های جداگانه می‌ ایستند. اول از همه، فیشِ پرداخت عوارض خروج از کشور را از شما می‌ گیرند. بعد از آن، مامور پاسپورت شما را بررسی می‌کند. یعنی چهره شما را با عکس روی شناسنامه تطبیق می‌دهد، اطلاعات شخصی‌تان را بررسی می‌کند و تاریخ انقضای پاسپورت را هم نگاه می‌کند. حتما شنیده‌اید و یا شاید در فیلم‌ها دیده‎اید که یک نفر «ممنوع‌الخروج» شده. این وضعیت دقیقا در این مرحله مشخص می‌شود. ماموری که اطلاعات پاسپورت شما را بررسی می‌کند، روی سیستم موارد امنیتی و قانونی را هم نگاه می‌کند تا موردی نداشته باشید. اگر همه این مسائل هم به خوبی پیش بروند، مهر خروج روی پاسپورت شما زده می‌شود. چون در پروازهای داخلی نیازی به پاسپورت نیست، مسافران بعد از دریافت کارت پرواز مستقیما به گیت بازرسی نهایی می‌روند، اما در پرواز خارجی، قبل از ورود به سالن ترانزیت (سالنی که بعد از آن سوار هواپیما می‌شوید)، وارد یک سالن دیگر می‌شوند تا بدانند که از کدام گیشه باید وارد شوند. در این سالن هم باز تابلو نصب شده و اگر زمان پرواز رسیده باشد، اعلام می‌شود کهبه سمت کدام گیشه بروید. اگر نیاز به خرید ارز مسافرتی دارید، باید در این مرحله اقدام کنید. اتاق ارز با تابلو مشخص شده .

بازرسی مجدد در فرودگاه

مسافران پرواز داخلی بعد از دریافت کارت پرواز، مستقیما به این بخش می‌آیند و درگیر پاسپورت و ترانزیت و… نمی‌شوند. حالا مسافرهای خارجی‌مان هم رسیدند . پس برویم که بازرسی بشویم. این بازرسی نسبت به بازرسی‌های قبلی سخت‌گیرانه‌ تر است. اول اینکه در جیب‌هایتان هیچ نوعاشیای فلزی (کلید، سکه، گوشی و…) نباید باشد. در ابتدای گیت، برای مسافران سبد گذاشته‌ اند. هر چیزی که در جیب‌هایتان دارید را در این سبد خالی می‌کنید و خودتان وارد گیت می‌شوید تا بازرسی بدنی انجام بشود. اگر آلارم گیت به صدا درآید نگران نباشید چون معمولا چیزهایی مثل کمربند و… باعث این کار می‌شوند. اگر ماموران بازرسی به چیزی در کیف شما شک کنند، از شما خواهش می‌کنند که کیف‌تان را باز کنید. نیازی به گفتن ندارد که حمل هر نوع اشیای ممنوعه باعث دردسر خواهد شد. در پروازهای خارجی کمی حساسیت بیشتری وجود دارد: مثلا اگر پوتین پایتان باشد، شاید لازم باشد که دربیاورید. یا اگر پالتو و کاپشن ضخیم داشته باشید، باید در بیاورید تا بازرسی انجام شود .

حرکت به سمت هواپیما

دیگر کاری برای انجام دادن نمانده. اگر تا اینجا رسیدید، تنها کاری که باید بکنید این است ببینید که وقت سوار شدن به هواپیما رسیده یا خیر . در اینجا هم برای سوار شدن به بعضی هواپیماها، سوار یک اتوبوس می‌شوید و این اتوبوس به صورت رایگان شما را تا دم در هواپیما می‌ برد. در بعضی پروازها هم، خروجی سالن ترانزیت با یک خرطوم به ورودی هواپیما وصل شده و این مسیر کوتاه را پیاده طی می‌ کنید. خیلی طبیعی است که قبل از اولین پرواز، استرس داشته باشید و ندانید که مدارک لازم برای پرواز کدام‌ اند، همانطور که در ابتدا هم اشاره کردیم . چند ساعت قبل از پرواز باید در فرودگاه باشیم،

هدف ما هم از این مقاله این بود که به شما کمک کنیم تا تجربه سفر با هواپیما را یک بار بصورت مجازی طی کنید . پس خیلی نگران نباشید . راستی چمدان مورد نظرتون رو برای سفر هواپیمایی انتخاب کردید ؟ به بخش فروشگاه چمدانکده سر بزنید و از چمدان های نشکن از جنس پلی کربنات دیدن کنید .

برچسب
بازرسی در فرودگاهپرداخت عوارض فرودگاهنکات مهم فرودگاهیهزینه بار اضافی در فرودگاه
دسته بندی دانستنی سفر

مطالب پیشنهادی

2 دیدگاه. ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

0
    0
    سبد سریع
    سبد شما خالی استصفحه فروشگاه