1. برگه نخست
 2. دانستنی سفر
 3. لاتاری گرین کارت آمریکا یا همان ویزای مهاجرتی آمریکا چیست ؟

لاتاری گرین کارت آمریکا یا همان ویزای مهاجرتی آمریکا چیست ؟

بدون دیدگاه

لاتاری آمریکا چیست ؟ چند بار این سوال تو ذهنتون پیش اومده ؟ خیلی خلاصه بخایم بگیم : گرین کارت آمریکا یا ویزای مهاجرتی آمریکا برنامه ای هست که هرساله توسط اداره مهاجرت آمریکا برگزار میشه و طبق این برنامه افراد مختلف از سراسر دنیا موفق به اخذ گرین کارت آمریکا بصورت رایگان می شوند. یعنی چی ؟ یعنی شما درجا شهروند آمریکا میشید ! لاتاری در لغت به معنای قرعه کشی است و لاتاری گرین کارت آمریکا یا green card lottery در واقع قرعه کشی است که افراد برنده یا انتخاب شده در این قرعه کشی میتوانند گرین کارت آمریکا دریافت کنند.
در واقع نام اصلی لاتاری، ویزای مهاجرت گوناگونی است. دلیل اینکه نام آن را لاتاری گذاشتند این است که برای انتخاب افراد قرعه کشی می‌شود. ویزای لاتاری یکی از انواع ویزاهای آمریکا است. این برنامه مهاجرتی قبل از سال 2000 میلادی تأسیس شده که مجری آن وزارت امور خارجه آمریکا است. طی این قرعه کشی افرادی که جزء برندگان لاتاری هستند می‌توانند گرین کارت آمریکا را دریافت کنند. شما با دریافت گرین کارت آمریکا می‌توانید به صورت دائمی در خاک آمریکا زندگی، کار و تحصیل کنید. گرین کارت به معنی کارت سبز است و دلیل این اسم گذاری به خاطر سبز بودن این کارت است؛ البته الان رنگ این کارت عوض شده اما هنوز به گرین کارت معروف است. افرادی که متأهل هستند می‌توانید خانواده خود را به عنوان زیر مجموعه با خود همراه کنند. خانواده و زیر مجموعه شامل همسر و فرزندان زیر 21 سال است.

گرین کارت آمریکا که به کارت سبز نیز شناخته می شود کارتی است که به شما مجوز اقامت دائم، کار، تحصیل و زندگی و مسافرت در آمریکا را میدهد.لاتاری آمریکا چیست ؟ - کارت شهروندی آمریکابرای ورود به خاک آمریکا شما نیازمند داشتن ویزا یا گرین کارت آمریکا هستید تفاوت بین ویزا و گرین کارت این است که شما با داشتن گرین کارت آمریکا قادر خواهید بود در این کشور اقامت دائم داشته باشید و به کار یا زندگی در این کشور بپردازید اما با داشتن ویزا بسته به نوع ویزا محدودیت هایی وجود دارد . با داشتن گرین کارت آمریکا در صورتی که 5 سال به طور مستمر در آمریکا زندگی کنید به شهروند آمریکایی تبدیل می شوید و citizenship یا حق شهروندی خواهید داشت. در حالی که با داشتن ویزا شما نمیتوانید سیتیزن شیپ دریافت کنید.

لاتاری آمریکا چیست ؟ شرایط شرکت کردن در لاتاری

برای شرکت در لاتاری گرین کارت آمریکا نیازی نیست شما مهارت خاصی داشته باشید اما این برنامه ویزای مهاجرتی مانند بسیاری از راه های مهاجرت قوانین و شرایط خاص خود را دارد به طور کلی برای ثبت نام در لاتاری تا سال های گذشته هیچ محدودیت خاصی وجود نداشت اما در حال حاضر داشتن پاسپورت برای متقاضی اصلی ضروری است. البته با توجه به اینکه در وب سایت برتر مهاجر شما پیش ثبت نام انجام میدهید نیازی به داشتن پاسپورت در هنگام ثبت نام نیست اما به منظور تکمیل ثبت نام شما موظف هستید اطلاعات پاسپورت خود را تا تاریخ 10 مهر در پروفایل کاربری خود وارد کنید .در صورت وارد نکردن ثبت نام شما به سال بعد موکول میگردد.علاوه بر این دو شرط کلی برای ثبت نام در لاتاری وجود دارد که شامل: 1- شرایط سنی شرکت در لاتاری 2 -شرایط مدرک تحصیلی

شرایط سنی شرکت در لاتاری

تمام افراد با هر سنی میتوانند در لاتاری گرین کارت آمریکا شرکت کنند فقط برای ثبت نام به عنوان متقاضی اصلی شما باید بیش از 18 سال سن داشته باشید و اگر کمتر از 18 سال سن دارید می توانید به عنوان زیر مجموعه پدر یا مادر ثبت نام خود را انجام دهید به این صورت که پدر یا مادر شما ثبت نام کرده و شما را به عنوان فرزند خود ثبت نام میکند در این حالت با برنده شدن پدر یا مادر شما هم می توانید همراه با ایشان گرین کارت آمریکا دریافت کنید.

حداقل مدرک تحصیلی برای ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا

در هنگام ثبت نام لاتاری بالا بودن مدرک تحصیلی هیچ تاثیری در روند قرعه کشی نداشته و باعث بالا رفتن شانس شما برای پذیرفته شدن در لاتاری نمیشود.اما داشتن مدرک تحصیلی بالا در مراحل بعدی همچون دریافت ویزا و مصاحبه لاتاری کمک بزرگی به شما میکند. حداقل مدرک تحصیلی برای ثبت نام در لاتاری دیپلم معادل 12 سال سابقه تحصیل است . با این حال نگران نباشید خوشبختانه در صورت نداشتن دیپلم با داشتن 2 سال سابقه کار تخصصی طی 5 سال اخیر میتونید در لاتاری شرکت کنید. علاوه بر این کسانی که دیپلم نداشته یا سابقه کار ندارند میتوانند به عنوان زیر مجموعه ثبت نام نمایند.

مقایسه گرین کارت و ویزا و شهروندی آمریکا

لاتاری آمریکا چیست ؟ - تفاوت گرین کارت و ویزا آمریکا

در پی برنده شدن در قرعه کشی لاتاری، به شما گرین کارت آمریکا اهدا می شود. لازم به ذکر است که این سند با تابعیت و سند شهروندی آمریکا تفاوت دارد.
۱. گرین کارت دارای مدت زمان مشخص است و به اصطلاح تاریخ انقضا دارد. اما سند شهروندی هیچ مدت زمان محدودی ندارد.
۲. برای دریافت تابعیت فرد می بایست سوگند یاد کند که به ایالت متحده آمریکا همیشه وفادار باشد اما برای دریافت گرین کارت همچین کاری الزامی نیست.
۳. شخصی که شهروندی و تابعیت آمریکا دارد، صاحب امتیازات حقوقی هم چون شرکت در انتخابات و حق رای است اما دارنده گرین کارت نمی تواند از همچین امتیازی استفاده کند.
۴. دارنده گرین کارت در صورتی که در آمریکا زندگی نمی کند، می بایست هر ۶ ماه به آمریکا بازگردد اما برای شهروندی آمریکا همچین محدودیتی وجود ندارد.
دارنده گرین کارت آمریکا، در صورتی که ۵ سال به صورت مستمر در آمریکا زندگی کند، به شهروند و تابع آمریکا تبدیل می شود.

هدف برگزاری برنامه لاتاری آمریکا چیست؟

هدف برگزاری لاتاری تنوع نژادی در آمریکا است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که این قرعه کشی ویزای مهاجرتی گوناگونی نام گذاری شده، حفظ تنوع نژادی در آمریکا است. طبق این سیاست یک سری از کشورها برای ثبت نام لاتاری مجاز و یک سری غیر مجاز هستند. هر ساله در سامانه ویزا بولتن که در سایت وزارت امور خارجه آمریکا هست، کشورهایی که می‌توانند در آن سال ثبت نام لاتاری انجام دهند منتشر می‌شود. قاعده این انتخاب به این صورت است که کشورهایی که در 5 سال گذاشته کمتر از 50 هزار نفر به آمریکا مهاجر داشتن می‌توانند در این قرعه کشی شرکت کنند. کشورهای دیگر که توانستند از طریق ویزاهای مختلف مثل ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری و… بیش از 50 هزار شهروندان خود را به خاک آمریکا بفرستند، در لیست کشورهای غیر مجاز قرار می‌گیرند. یک سری از کشورها که در اکثر سال‌ها در لیست غیر مجاز ثبت نام لاتاری بودند که شامل کشورهای روسیه، چین، هند، انگلستان و… است. البته روسیه چند سالی هست که در لیست مجاز برای ثبت نام لاتاری قرار گرفته.

چه کشورهایی مجاز برای ثبت نام لاتاری 2024 نیستند؟

هنوز کشورهای غیر مجاز برای ثبت نام لاتاری 2024 اعلام نشده. در این بخش لیستی از 19 کشوری که برای لاتاری 2023 مجاز برای ثبت نام نبودند را آوردیم. پیش بینی می‌شود که این کشورها همچنان برای لاتاری 2024 هم غیر مجاز باشند. بنگلادش برزیل کانادا چین کلمبیا جمهوری دومینیکن ناجی هائیتی هندوراس هندوستان جامائیکا مکزیک نیجریه پاکستان فیلیپین کره جنوبی انگلستان ونزوئلا ویتنام به غیر از کشورهایی که در بالا مشاهده کردید بقیه کشورها برای ثبت نام لاتاری مجاز هستند.

احتمال برنده شدن و گرفتن ویزا در قاره‌های مختلف چقدر است؟

احتمال برنده شدن در لاتاری به طور میانگین سال‌های گذشته از بین هر 1000 نفر به شرح زیر است: آسیا: 7 نفر آفریقا: 20 نفر اروپا: 17 نفر آمریکای شمالی: 5 نفر آمریکای جنوبی: 9 نفر اقیانوسیه: 50 نفر از آنجایی که تمامی برندگان لاتاری موفق به دریافت ویزای لاتاری نمی‌شوند در این بخش می‌خواهیم بگوییم که از بین هر 100 نفر حدوداً چه تعداد می‌توانند ویزا دریافت کنند. آسیا: 57 نفر آفریقا: 44 نفر اروپا: 54 نفر آمریکا شمالی: 30 نفر آمریکای جنوبی: 47 نفر اقیانوسیه: 37 نفر

برای ثبت نام لاتاری چه شرایطی باید داشته باشیم؟

برای ثبت نام لاتاری یک سری شرایط وجود دارد که اولین و مهم‌ترین آن شهروند کشورهای مجاز باشید. خوشبختانه شهروندان ایرانی در تمامی دوره‌های لاتاری مجاز به ثبت نام بودند؛ در چند سال گذشته شده شایعه شده بودن که ایرانیان برای لاتاری گرین کارت آمریکا نمی‌توانند ثبت نام کنند. همین شایعه باعث شد افرادی که در آن سال ثبت نام کردند شانس برنده شدنشان چندین برابر افزایش پیدا کند. از دیگر شرایط داشتن دیپلم ۱۲ساله دبیرستان است. افرادی که دارای دیپلم ۱۱ساله هستند نمی‌توانند ثبت نام کنند. عزیزانی که دیپلم فنی و حرفه‌ای ۱۱ساله دارند می‌توانند از طریق آموزش و پرورش منطقه خود می‌توانند دیپلم خود را به ۱۲ساله تبدیل کنید. البته راه کار دیگر برای افرادی که دیپلم 11 دارند هست؛ این عزیزان می‌توانند از طریق سابقه کاری خود اقدام کنند. سابقه کاری به این صورت است که در ۵ساله گذشته باید حداقل 2 سابقه کار کردن در آن شغل را داشته باشند. البته آن سابقه شغلی که دارید باید مورد تأیید سفارت آمریکا باشد. سفارت آمریکا تنها مشاغلی را تأیید می‌کند که امتیاز آن‌ها حداقل 7 باشد. برای پیدا کردن امتیاز شغل خود می‌توانید به سایت onetOnline مراجعه کنند و عنوان شغلی خود را در این سایت سرچ کنند. داشتن پاسپورت یکی دیگر از شرایط ثبت نام لاتاری بود که برای ثبت نام لاتاری 2024 به احتمال زیاد حذف شود. یعنی دیگر نیازی به دریافت پاسپورت ندارید و بدون اطلاعات پاسپورت می‌توانید ثبت نام خود را نهایی کنند.

فرایند قرعه‌کشی ویزای مهاجرتی گوناگونی به چه صورت است؟

فرایند انتخاب افراد در لاتاری کاملاً به صورت سیستمی است. از بین فرم‌هایی که به درستی تکمیل شده باشد به طور کاملاً تصادفی یک سری از آن‌ها انتخاب شده و برای آن‌ها کیس نامبر صادر می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایلی که شما را از دوره لاتاری حذف می‌کند، انجام ثبت نام چندین باره است.

شرایط عکس لاتاری چیست؟

لاتاری آمریکا چیست ؟ - شرایط عکس برداری

یکی از مواردی که در ثبت نام لاتاری از حساسیت بالایی برخوردار است عکس مخصوص لاتاری هست. اگر شرایط عکس مخصوص لاتاری را رعایت نکنید ممکن است در سفارت پرونده شما را رد کنند. برای رسیدن به سفارت آمریکا باید هزینه‌های زیادی پرداخت کنید، اگر در سفارت رد شوید هزینه‌های انجام شده سوخت می‌شود. به طور کلی تمامی افرادی که قصد ثبت نام دارند باید عکس مخصوص لاتاری داشته باشند. عکسی که ارسال می‌کنید باید دارای شرایط زیر باشد:

 • پس زمینه عکس سفید باشد.
 • نداشتن حالت خنده، اخم، گریه و … در صورت
 • نداشتن حالت خنده، اخم، گریه و … در صورت
 • نداشتن زاویه در صورت؛ سعی کنید مستقیم داخل لنز دوربین نگاه کنید.
 • داشتن فضای کافی دور سر سوژه و مشخص بودن سرشانه‌های
 • نداشتن لباس فرم سازمان خاصی
 • نداشتن عینک و لنزهای فانتزی
 • نداشتن کلاه و سربند
 • نداشتن هدفون یا هندزفری
 • داشتن سمعک مشکلی ندارد
 • داشتن حجاب برای بانوان ایرادی ندارد؛ حجاب شما باید طوری باشد که قرص کامل صورت شما پیدا باشد.
 • نداشتن هرگونه اکسسوری صورت و گردن
 • هم رنگ نبودن لباس با پس زمینه
 • نداشتن ریش و سبیل زیاد و سنگین
 • نداشتن آرایش سنگین (ترجیحاً بدون آرایش)
 • سلفی نبودن عکس

هزینه ثبت نام لاتاری آمریکا چقدر است؟

ثبت نام در برنامه لاتاری DV سالانه رایگان است (هیچ هزینه ای وجود ندارد). متقاضیان لاتاری آمریکا DV باید تمام شرایط لازم برای لاتاری DV و ویزای مهاجرتی ایالات متحده را داشته باشند تا بتوانند آن را دریافت کنند. برای شرکت در قرعه کشی DV ، باید متولد یکی از کشورهایی باشید که توسط وزارت خارجه مجاز اعلام شده است.

آیا شرکت در لاتاری گرین کارت آمریکا رایگان است؟

هیچ هزینه ای برای ثبت نام در لاتاری آمریکا از متقاضیان دریافت نمی شود. این قانون سالانه ویزای اقامت دائم را برای افرادی از کشورهای دارای نرخ مهاجرت پایین به ایالات متحده فراهم می کند. متقاضیان ویزای لاتاری با قرعه کشی تصادفی رایانه ای انتخاب میشوند. همچنین وزارت امور خارجه ویزای لاتاری (تنوع) را بین شش منطقه جغرافیایی توزیع می کند و هیچ کشوری نمی تواند بیش از هفت درصد DV های موجود را در هر سال دریافت کند.

چگونه می توانیم برای لاتاری رایگان ثبت نام کنیم؟

بسیاری از سایت ها و دفاتر فریبنده هزینه هایی را از افراد دریافت می کنند یا به دروغ ادعا می کنند که شانس برنده شدن در لاتاری آمریکا را افزایش می دهند ، اما در واقع تنها راه درخواست برای وارد شدن به قرعه کشی تکمیل فرم ورود در سایت وزارت امور خارجه به صورت رایگان است. بزودی برای ثبت نام لاتاری آموزشی جامع در مطالب بعدی منتشر می کنیم .

شانس برنده شدن در لاتاری آمریکا چقدر است؟

بر اساس تجزیه و تحلیل های بلند مدت داخلی ما ، شانس گرفتن گرین کارت در حال حاضر حدود 1:25 تا 1:75 (بسته به منطقه ای که در آن زندگی می کنید) است-برای اروپایی ها ، اخیراً حدود 1:45. این بدان معناست که تقریباً از هر 45 شرکت کننده در واقع یک نفر گرین کارت می گیرد.

برچسب
دسته بندی دانستنی سفر

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

0
  0
  سبد سریع
  سبد شما خالی استصفحه فروشگاه